Lenovo Legion лого

Стилски однадвор.
Моќни одвнатре.

Гејмер со слушалки и робот

Уништувањето никогаш не изгледало подобро

Остатокот од светот ве гледа како привлечен или софистициран. Но одвнатре, вие сте жестоки и доминантни. Уништете ја конкуренцијата со гејминг компјутерите кои се онолку стилски и моќни колку што сте и вие - Lenovo Legion.

Lenovo Legion партнерство
Близок поглед на тастатура на Lenovo лаптоп Близок поглед на тастатура на Lenovo лаптоп

Lenovo Legion Slim 7i - Најлесниот 15,6” гејминг лаптоп со RTX во светот

*Врз основа на истражувањето спроведено од Lenovo (10.08.2002 г.) на лаптопи за потрошувачи што се продаваат од најголемите производители на компјутерски игри, кои испорачуваат повеќе од еден милион единици низ светот годишно.

Лаптопи

Види ги сите Затвори

Додатоци и монитори

Legion Y44w-10 монитор

Legion Y44w-10 монитор

Lenovo Legion Y44w-10 е 43,4-инчен заоблен дисплеј кој ви овозможува искуство при гледањето пошироко од вашата имагинација.

Дознајте повеќе

Legion H500 Pro слушалки

Legion H500 Pro слушалки

Овозможете си звучна предност! Уживајте во извонреден 7.1 опкружувачки звук во игри, музика или филмови, со посебни аудио-профили на слушалките и ергономски перничиња за ушите.
Legion K500 тастатура

Legion K500 тастатура

Задавајте команди со боја! Механичка тастатура со 100% тивки копчиња, RGB програмско копче за вградено осветлување, наменски звучни копчиња и друго.
Legion M500 маус

Legion M500 маус

Насочувајте прецизно! Ергономски гејминг маус со 16,000 DPI, RGB тројно осветлување со прилагодување, плус 10g тежина која се отстранува и многу повеќе.
Legion Y27gq-25 монитор

Legion Y27gq-25 монитор

Lenovo Legion Y27gq-25 е ултра-моќен монитор кој го зголемува вашето гејминг искуство.

Дознајте повеќе

Види ги сите Затвори

Епски фрејмови за вашите омилени игри

Вашите омилени наслови заслужуваат да бидат видени во нивното најдобро светло: без сецкање и без замаглување. FPS (фрејмови во секунда) дефинира колку уникатни фрејмови (слики) вашиот монитор прикажува во секунда. Колку е поголем FPS, толку ќе биде подобро и побрзо вашето искуство во гејмингот.

Изберете го името на играта и преферираниот Lenovo Legion компјутер за да видите какви неверојатни визуелни искуства ве очекуваат.

Оптимални спецификации за играње:
Apex Legends


Form factor

Процесор

Графичкa картичка

До 140 FPS

Препорачани системи


Legion 7i

Фрејмови во секунда (FPS)


До
140
FPS
Перформансите за игра се проценуваат преку UL, врз основа на резултатите од 3DMark тестот за секој систем. Доставените бројки претставуваат типична стапка на фрејмови во секоја игра односно фрејмови во секунда (FPS). Брзината на фрејмовите е под влијание на многу фактори, како што се поставките, "clock" фреквенцијата, температурата на компонентите и оптоварувањето на софтверот и може да варира за секоја игра посебно. Промените во софтверот, како што се ажурирања на Windows, ажурирања на драјверите и ажурирања на играта, може да влијаат врз перформансите. Некои системи може да делуваат поконзистентно за разлика од другите.
3DMark UL
×

Процесор

Што е тоа?

Процесорот (ака CPU) е критична компонента што делува како мозок на вашиот компјутер. Процесорот контролира како работи вашиот компјутер и колку брзо ќе работат вашите апликации. Персоналните компјутери на Lenovo Legion се опремени со најновите, најнапредните процесори.

×

Графичкa картичка

Што е тоа?

Графичката картичка (ака GPU) е компонента што се справува со креирање и рендерирање на слики, видеа и анимации. GPU работи заедно со процесорот за да ви овозможи најдобро можно визуелно искуство.

Која е вистинската за вас?

Вистинската GPU зависи од тоа што имате намера да правите со вашиот компјутер, без разлика дали станува збор за игри, 3D рендерирање или непрестајно гледање на содржина. Изберете GTX ако барате одлични фрејмови за класичните ААА наслови или RTX за оние визуелно потопени рефлекси и ефекти на осветлување благодарение на технологијата Ray-Tracing.

Не прифаќајте ограничувања

Legion уредите обезбедуваат спектакуларни перформанси за игри со процесори до 10-та генерација од Intel® Core ™ HK серијата, плус графички NVIDIA® GeForce RTX. Наоружајте се со целата брзина и моќ што ви е потребна за да победите.

Преглед на 3 Lenovo лаптопи во различни позиции

Доминирајте со стил

Од модерна, ласерски гравиранa алуминиумскa шасија до елегантно LED осветлување на околината, скриениот „silent killer“ дизајн на секој Legion компјутер ја крие вистинската моќ во себе.

Гејмер игра на Lenovo Legion

Сосема поинаква игра

Windows 10 го отклучува целиот потенцијал на хардверот на вашиот систем. Со напредни перформанси во графичкиот систем преку DirectX 12 Ultimate* и компатибилноста за играње илјадници игри - постои причина зошто Windows е најпопуларната и разновидна платформа за игри на планетата.

*DirectX 12 Ultimate e достапен со поддржани игри, графички чипови и бара најнови ажурирања на Windows 10 со веќе ажурирани хардверски драјвери.