Two ThinkPad X1 Carbon laptops

thinkpad logo

X1 Серија

Првокласно искуство

Професионалците кои го очекуваат најдоброто од својата технологија ја одбираат ThinkPad X1 линијата - не само за иновации и стил, туку за бескомпромисни перформанси. Од ултра-лесни лаптопи и 2-во-1, до екстремно моќни уреди, до првиот компјутер во светот кој се преклопува, X1 ги зголемуваат стандардите. А со ThinkPad во нивното име сигурноста и безбедноста се стандардни.

Погледнете ги лаптопите од X1 серијата

Професионалците кои го очекуваат најдоброто од својата технологија ја одбираат ThinkPad X1 линијата - не само за иновации и стил, туку за бескомпромисни перформанси. Од ултра-лесни лаптопи и 2-во-1, до екстремно моќни уреди, до првиот компјутер во светот кој се преклопува, X1 ги зголемуваат стандардите. А со ThinkPad во нивното име сигурноста и безбедноста се стандардни.

Погледнете ги лаптопите од X1 серијата

ThinkPad X1 family featuring X1 Carbon, X1 Fold and X1 Yoga laptops

Подигнете го вашето искуство со технологијата на повисоко ниво

Ако Давид на Микеланџело беше лаптоп…

X1 ќе беше неговото име. Врвна изработка. Наменски дизајн. Трансформативен 2-во-1 уред. Тастатура која заслужува награда. Силна безбедност. Моќна изведба. Епско траење на батеријата. Глобални опции за поврзување со LTE-A. WiFi 6

ThinkPad X1 family featuring an X1 Fold laptop, X1 Carbon laptop and two X1 Yoga laptops in tent and stand mode

Ние се трудиме за вас

Нашите најтенки и најлесни изведувачи, реномираните X1 Carbon тежат помалку од 2.5lbs, додека X1 Yoga може да се пофали со шарки од 360 степени и интегрирано пенкало на полнење, нудејќи удобност и практичност. Моќни куќишта за да бидете сигурни, X1 Extreme ви го овозможуваат опсегот за да создавате мултимедија и во исто време да уживате во тоа. И наскоро, најновиот член на оваа елитна екипа е X1 Fold, првиот компјутер во светот кој се преклопува со опционален 5G.
 
Дознајте повеќе за X1 Fold

 

Lenovo ThinkPad logo

Secured-core компјутери

Ново ниво на заштита

Порастот на софистицираните сајбер напади започна нова ера на поголеми закани; на вашата компанија и се потребни интегрирани решенија за софтверот и хардверот кои нудат посеопфатна безбедност. Пристап кон заштитата со интегиран хардвер и софтвер сега е од суштинско значење. Lenovo и Microsoft остварија блиска соработка во градењето на Secured-core компјутери, во кои има длабоко интегриран хардвер, фирмвер и софтвер за безбедност.
Дознајте повеќе

Спореди ThinkPad X1 Серија
 • Processor
 • Operating System
 • Display
 • Memory
 • Battery Life
 • Weight
  • Моќен Intel® Evo™ лесен лаптоп
  • AI и биометриска безбедност со најавување / подигнување со еден допир
  • Подобрени карактеристики за соработка на далечина
  Дознај повеќе
  • Up to 11th Gen Intel® Core™ i7 vPro®
  • Up to Windows 10 Pro
  • Up to 14” Low-power UHD+ (3840 x 2400) HDR400 IPS with Dolby Vision™ DCI P3 100%, 500 nits, TÜV Rheinland-certified for reduced blue light emissions
  • Up to 32GB LPDDR4x
  • Up to 16 hours (MM18)
  • Starting at 1.13kg / 2.49lbs
  • Моќен и лесен Intel® Evo™ 2-во-1 лаптоп
  • AI и биометриска безбедност со најавување / подигнување со еден допир
  • Вградено, пенкало на полнење за скицирање/фаќање забелешки
  Дознај повеќе
  • Up to 11th Gen Intel® Core™ i7 vPro®
  • Up to Windows 10 Pro
  • Up to 14” UHD+ (3840 x 2400) HDR400 IPS with Dolby Vision™ 500 nits, 90% DCI P3 Color Gamut, TÜV Rheinland-certified for reduced blue light emissions
  • Up to 32GB LPDDR4x
  • Up to 15 hours (MM18)
  • Starting at 1.399kg / 3lbs
  • Powerful Intel® Evo™ 2-in-1 laptop
  • AI & biometric security
  • Titanium top cover
  Дознај повеќе
  • Up to 11th Gen Intel® Core™ i7
  • Up to Windows 10 Pro
  • 13.5" 2K Touchscreen (2256 x 1504) with Dolby Vision™, 450 nits, 100% sRGB
  • Up to 16GB LPDDR4x
  • Up to 8.9 hours (MM18)
  • Starting at 1.15kg / 2.54lbs
  • Неверојатно моќен и лесен 13-инчен лаптоп
  • Напојуван од Intel® со опционален Windows 10 или Linux OS оперативен систем.
  • Опционална 5G технологија
  Дознај повеќе
  • Up to 11th Gen Intel® Core™ i7 vPro®
  • Up to Windows 10 Pro
   Linux
  • 13" 2K (2160 x 1350) with Dolby Vision™, 450 nits, 100% sRGB / touchscreen & non-touch available
  • 8GB LPDDR4X
  • Up to 13 hours (MM18)
  • Starting at 907g / 1.99lbs
  • Првиот компјутер во светот што може да се преклопи
  • Напојуван од Intel®
  • Издржлив 13.3-инчен OLED дисплеј
  Дознај повеќе
  • Intel® Core™ i5 with Intel Hybrid Technology
  • Up to Windows 10 Pro
  • 13.3” 2K OLED 4:3 (2048 x 1536, 300 nits) DCI-P3 95% touchscreen
  • 8GB LPDDR4X 4267MHz
  • 10.4 hours (video playback) / 8.5 hours (MM18)
  • Starting at 999g / 2.2lbs
  • 15.6" laptop with up to Intel® Core™ H Series power
  • Amazing NVIDIA® graphics options
  • Robust biometric & encryption security
  Дознај повеќе
  • Up to 10th Gen Intel® H Core™ i9 vPro®
  • Up to Windows 10 Pro
  • Up to 15.6” 4K OLED Touchscreen HDR500 with Dolby Vision™ (3840 x 2160, 500 nits) True Black
  • Up to 64GB DDR4 Dual DIMM
  • Up to 15 hours (MM14) / 12 hours (MM18)
  • Starting at 1.8kg / 4.04lbs for touchscreen
  • Ultralight ultrapremium 14" laptop
  • Advanced security with ThinkShield solutions
  • Intel® certified for mobile performance
  Дознај повеќе
  • Up to 10th Gen Intel® Core™ i7 with up to 6 cores
  • Windows 10 Pro
  • Up to 4K (3840 x 2160) IPS with Dolby Vision™ HDR400, 500 nits
  • Up to 16GB
  • Up to 19.5 hours (MM14)/13.5 hours (MM18)
  • Starting at 1.09kg / 2.40lb
  • Ultralight ultrapremium 14" 2-in-1
  • Advanced security with ThinkShield solutions
  • Long battery life & rapid-charging technology
  Дознај повеќе
  • Up to 10th Gen Intel® Core™ i7 with up to 6 cores
  • Windows 10 Pro
  • Up to 4K (3840 x 2160) IPS with Dolby Vision™ HDR400, 500 nits
  • Up to 16GB
  • Up to 19.3 hours (MM14)/13 hours (MM18)
  • Starting at 1.35kg / 2.99lb
  • 15.6" лаптоп подготвен за VR/MR искуство
  • Moќен Intel® CPU & NVIDIA® GeForce® графика
  • Моќен биометриски & безбедност на енкрипција
  Дознај повеќе
  • Up to 8th Gen Intel® Core™ FL-H i5/i7 vPro(with up to 6 cores)
  • Up to Windows 10 Pro
  • 15.6" FHD IPS antiglare (1920 x 1080) or 4K UHD HDR with touchscreen (3840 x 2160)
  • Up to 64 GB DDR4 RAM 2666 MHz
  • Up to 15 hours of battery life
  • FHD non-touch: 3.76 lbs / 1.7 kg or 4K Touchscreen: 4.06 lbs / 1.8 kg
  • Ultralight premium 14" laptop
  • Robust ThinkShield security
  • 4K display with Dolby Vision™ available
  Дознај повеќе
  • Up to 8th Gen Intel® Core™ i7
  • Windows 10 Pro
  • Up to 14” 4K (3840 x 2160) IPS with Dolby Vision™ HDR400, 500 nits, 10 bit
  • Up to 16GB LPDDR3
  • Up to 18.3 hours
  • Starting at 2.40lb / 1.08kg
* Сите тврдења за траењето на батеријата на X1 Fold се приближни и се базираат на два методи на тестирање: MobileMark® 2018 бенчмарк тест (со осветленост на екранот од 200 nits на фабричка слика од претходно вчитување), со континуирана репродукција на видео со 1080p на најнов Windows 10 (со осветленост на екранот од 150 nits). Вистинското траење на батеријата ќе варира и зависи од многу фактори како што се конфигурација и употреба на уредот, употреба на софтверот, безжична функционалност, поставки за управување со напојувањето и осветленоста на екранот. Максималниот капацитет на батеријата ќе се намали со текот на времето и употребата.

*Сите информации за траење на батеријата се приближни и се засноваат на резултатите од користење и тестовите за мерење на батеријата на MobileMark® 2014 и MobileMark 2018. Реалниот век на батеријата варира и зависи од многу фактори, како што се конфигурација и употреба на производот, употреба на софтверот, безжично функционирање, поставки за управување со моќност и осветленост на екранот. Максималниот капацитет на батеријата ќе се намалува со тек време и употреба.