Lenovo ThinkPad X13 laptop in 3/4 rear view and ThinkPad X13 Yoga in tent mode at 3/4 front view

ThinkPad logo

Х Серија

Мал чекор, голем впечаток

Долг век на траење на батеријата, издржливоста на ThinkPad, моќни перформанси и големини кои лесно може да ги сместите во вашата торба или во просторот од фиоката на авионот - нашите лаптопи од серијата X претставуваат најдобриот пријател на деловниот патник.

Погледнете ги лаптопите од серија X

Долг век на траење на батеријата, издржливоста на ThinkPad, моќни перформанси и големини кои лесно може да ги сместите во вашата торба или во просторот од фиоката на авионот - нашите лаптопи од серијата X претставуваат најдобриот пријател на деловниот патник.

Погледнете ги лаптопите од серија X

Lenovo ThinkPad X13 Laptop top view sitting at the center of concentric circle of blue light pattern

Флексибилни. Компатибилни. Сигурни.

Се дружиме со Picasso

ThinkPad беше на врвот на Монт Еверест, во длабочините на океанот и во крошните на дождовните шуми. NASA го постави ThinkPad како на меѓународната така и на вселенската станица "Мир". Тој е дури и во постојаната колекција во музејот на модерна уметност во Њујорк. Значи, прашањето не е каде ќе го носите вашиот ThinkPad, туку каде ќе ве однесе ThinkPad?

Погледнете ги лаптопите од серија X

ThinkPad X13 Yoga laptops illustrate 360-degree hinge, showing top lid in various positions as it flips around the base

Разновидност до максимум

Без разлика дали станува збор за 2-во-1 уред кој се прилагодува на секој стил на работа со помош на својата шарка од 360 степени, или лесен лаптоп, постои моќен, високо пренослив модел на ThinkPad X прилагоден на вашиот начин на работа.

 

Lenovo ThinkPad logo

Secured-core компјутери

Ново ниво на заштита

Порастот на софистицираните сајбер напади започна нова ера на поголеми закани; на вашата компанија и се потребни интегрирани решенија за софтверот и хардверот кои нудат посеопфатна безбедност. Пристап кон заштитата со интегиран хардвер и софтвер сега е од суштинско значење. Lenovo и Microsoft остварија блиска соработка во градењето на Secured-core компјутери, во кои има длабоко интегриран хардвер, фирмвер и софтвер за безбедност.
Дознајте повеќе

Спореди X Серија
 • Processor
 • Operating System
 • Display
 • Memory
 • Battery Life
 • Weight
  • Моќен Intel® Evo™ лаптоп со vPro®
  • Ултра-тенок и ултра-лесен
  • WiFi 6E со опционален 5G
  Дознај повеќе
  • Up to 11th Gen Intel® Core™ i7 vPro®
  • Windows 10 Pro
  • Up to 13.3" WQXGA (2560 x 1600) Low Power IPS, 400 nits, 100% sRGB, TÜV Rheinland-certified for reduced blue light emissions
  • Up to 32GB LPDDR4x
  • Up to 14.5 hours
  • Starting at 1.19kg / 2.62lbs
  • Моќен Intel® Evo™ 2-во-1 лаптоп со vPro®
  • Ултра-тенок и ултра-лесен
  • WiFi 6E со опционален LTE
  Дознај повеќе
  • Up to 11th Gen Intel® Core™ i7 vPro® quad core
  • Windows 10 Pro
  • Up to 13.3" WQXGA (2560 x 1600) Touch, Anti-reflection Anti-smudge (ARAS) coating, 400 nits, 100% sRGB, TÜV Rheinland-certified for reduced blue light emissions
  • Up to 32GB LPDDR4x
  • Up to 10.3 hours
  • Starting at 1.2kg / 2.65lbs
  • Powerful Windows-based tablet with optional keyboard & pen
  • Robust AI & biometric security built in
  • Dual webcams (front / rear) with privacy shutter in front
  Дознај повеќе
  • Up to 11th Gen Intel® Core™ i7 vPro®
  • Up to Windows 10 Pro
  • 12.3" FHD+ (1920 x 1280) IPS 400 nits, Corning Gorilla® Glass
  • Up to 16GB LPDDR4x
  • Up to 10.18 hours (MM18)
  • Starting at 840g / 1.85lbs
  • 13.3” business 2-in-1 laptop
  • Ultrathin & ultralight
  • Multimode flexibility
  Дознај повеќе
  • Up to 10th Gen Intel® Core™ i7 with 6 cores
  • Up to Windows 10 Pro
  • Up to 13.3" 4K UHD OLED with Dolby Vision™ (3840 x 2160, 400 nits)
  • Up to 16GB DDR4
  • Up to 18.2 hours MM14 / Up to 12 hours MM18 / 50 Whr
  • Starting at 1.29kg / 2.85lbs
  • 13.3" Intel®-powered business laptop
  • Ultrathin & ultralight
  • Great connectivity
  Дознај повеќе
  • Up to 10th Gen Intel® Core™ i7 vPro with 6 cores
  • Up to Windows 10 Pro
  • Up to 13.3" FHD IPS PrivacyGuard (1920 x 1080, 500 nits)
  • Up to 32GB DDR4
  • Up to 15.9 hours MM14 / Up to 10 hours MM18 / 48 Whr
  • Starting at 1.2kg / 2.7lbs
  • 13.3" AMD-powered business laptop
  • Ultrathin & ultralight
  • Great connectivity
  Дознај повеќе
  • Up to 3rd Gen AMD® Ryzen™ R7 PRO
  • Up to Windows 10 Pro
  • Up to 13.3” FHD IPS PrivacyGuard (1920 x 1080, 500 nits)
  • Up to 32GB DDR4
  • Up to 13.7 hours MM14 / Up to 11.5 hours MM18
  • Starting at 1.28kg / 2.84lbs

*Сите информации за траење на батеријата се приближни и се засноваат на резултатите од користење и тестовите за мерење на батеријата на MobileMark® 2014 и MobileMark 2018. Реалниот век на батеријата варира и зависи од многу фактори, како што се конфигурација и употреба на производот, употреба на софтверот, безжично функционирање, поставки за управување со моќност и осветленост на екранот. Максималниот капацитет на батеријата ќе се намалува со тек време и употреба.